Berita

PARASITE Cipta Kejutan!, Dinobatkan FILEM TERBAIK Oscars 2020

Views

Joaquin Phoenix akhirnya berjaya meraih anugerah Oscar pertamanya selepas dinobatkan sebagai Pelakon Lelaki Terbaik menerusi lakonannya sebagai Arthur Fleck / Joker dalam filem Joker. Phoenix sebelum ini pernah tercalon dalam kategori yang sama menerusi wataknya dalam filem Walk the Line dan The Master, serta kategori Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik menerusi filem Gladiator, namun gagal membawa pulang sebarang anugerah.

Aktres Renee Zellweger berjaya mendapat anugerah keduanya selepas dinobatkan sebagai Pelakon Wanita Terbaik menerusi lakonannya dalam filem biografi drama, Judy. 

Sementara itu, Parasite mencipta kejutan besar dalam acara yang berlangsung sebentar tadi selepas dinobatkan Filem Terbaik, sekaligus menyingkirkan pencabarnya seperti The Irishman, 1917, Marriage Story dan Jojo Rabbit. Selain itu juga, pengarah Bong Joon-ho turut membawa pulang trofi Pengarah Terbaik, menewaskan Sam Mendes, Martin Scorsese dan Quentin Tarantino. Filem dari Korea Selatan itu juga turut meraih anugerah bagi kategori Lakonlayar Asal Terbaik dan Filem Antarabangsa Terbaik.

Upacara penyampaian Anugerah Academy Ke-92 telah berlangsung Dolby Theater, Hollywood, Los Angeles. Berikut adalah senarai penuh pencalonan dan pemenang.

Best picture

  • Winner: Parasite
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once Upon a Time… in Hollywood

Best actress

  • Winner: Renee Zellweger – Judy
  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell

Best actor

  • Winner: Joaquin Phoenix – Joker
  • Antonio Banderas – Pain and Glory
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Jonathan Pryce – The Two Popes

Best supporting actress

  • Winner: Laura Dern – Marriage Story
  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell

Best supporting actor

  • Winner: Brad Pitt – Once Upon A Time in Hollywood
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Sir Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman

Best director

  • Winner: Parasite – Bong Joon-ho
  • The Irishman – Martin Scorsese
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino
BACA:  Gambar BTS Jurassic World 3: Dominion Janjikan Kaitannya Dengan The Lost World

Best original screenplay

  • Winner: Parasite – Bong Joon Ho & Han Jin Won
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Marriage Story – Noah Baumbach
  • 1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino

Best adapted screenplay

  • Winner: Jojo Rabbit – Taika Waititi
  • The Irishman – Steven Zaillian
  • Joker – Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Greta Gerwig
  • The Two Popes – Anthony McCarten

Best animated feature

  • Winner: Toy Story 4
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • Missing Link

Best documentary feature

  • Winner: American Factory
  • The Cave
  • The Edge of Democracy
  • For Sama
  • Honeyland

Best international feature

  • Winner: Parasite – South Korea
  • Corpus Christi – Poland
  • Honeyland – North Macedonia
  • Les Miserables – France
  • Pain and Glory – Spain

Best original song

  • Winner: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4 (Randy Newman)
  • I’m Standing With You – Breakthrough (Diane Warren)
  • Into the Unknown – Frozen 2 (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez)
  • Stand Up – Harriet (Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo)

Best original score

  • Winner: Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Best cinematography

  • Winner: 1917 – Roger Deakins
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Robert Richardson

Best visual effects

  • Winner: 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler & Dominic Tuohy
  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken & Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones & Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach & Dominic Tuohy
BACA:  'Opening Scene' & Poster Terbaru THE NEW MUTANTS Telah Didedahkan Kepada Umum

Best film editing

  • Winner: Ford v Ferrari – Michael McCusker & Andrew Buckland
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Yang Jinmo

Best sound editing

  • Winner: Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney & Rachael Tate
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood & David Acord

Best sound mixing

  • Winner: 1917 – Mark Taylor & Stuart Wilson
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson & Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco & Steven A Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic & Tod Maitland
  • Once Upon A Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P Minkler & Mark Ulano

Best production design

  • Winner: Once Upon A Time in Hollywood – Barbara Ling & Nancy Haigh
  • The Irishman – Bob Shaw & Regina Graves
  • Jojo Rabbit – Ra Vincent & Nora Sopková
  • 1917 – Dennis Gassner & Lee Sandales
  • Parasite – Lee Ha Jun & Cho Won Woo

Best costume design

  • Winner: Little Women – Jacqueline Durran
  • The Irishman – Sandy Powell & Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Arianne Phillips

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan & Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann & Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten & David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis & Rebecca Cole

Best live action short

  • Winner: The Neighbors’ Window
  • Brotherhood
  • Nefta Football Club
  • Saria
  • A Sister

Best animated short

  • Hair Love
  • Dcera (Daughter)
  • Kitbull
  • Memorable
  • Sister

Best documentary short

  • Winner: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
  • In the Absence
  • Life Overtakes Me
  • St Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha

Tinggalkan Balasan

shares