Kakimuvee – Portal Informasi Perfileman
Berita

“Nomadland” Menang Filem Terbaik Anugerah Akademi Ke-93

Filem arahan Chloé Zhao Nomadland telah dinobatkan sebagai Filem Terbaik Anugerah Akademi ke-93. Upacara penyampaian Anugerah Akademi telah berlangsung awal pagi tadi. 

Selain Filem Terbaik, Nomadland turut membawa pulang dua trofi utama iaitu Pengarah Terbaik yang dimenangi Chloé Zhao dan Pelakon Wanita Terbaik yang dimenangi pelakon Frances McDormand. Sementara itu, filem Korea Minari tidak dapat mengulangi kejayaan Parasite apabila hanya membawa pulang satu trofi menerusi pelakon Youn Yuh-jung yang dinobatkan Pelakon Wanita Pembantu Terbaik. 

Kategori Pelakon Lelaki Terbaik dimenangi Anthony Hopkins menerusi peranannya dalam filem The Father manakala Daniel Kaluuya dinobatkan Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik menerusi filem  Judas and the Black Messiah.

Dibawah adalah senarai pemenang Anugerah Akademi ke-93:

Best Picture

  • Nomadland – Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears and Chloé Zhao
  • The Father – Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi and David Parfitt
  • Judas and the Black Messiah – Ryan Coogler, Charles D. King and Shaka King
  • Mank – Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski
  • Minari – Christina Oh
  • Promising Young Woman – Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox and Josey McNamara
  • Sound of Metal – Bert Hamelinick and Sacha Ben Harroche
  • The Trial of the Chicago 7 – Stuart M. Besser and Marc Platt

Best Director

  • Chloé Zhao – Nomadland
  • Thomas Vinterberg – Another Round
  • David Fincher – Mank
  • Lee Isaac Chung – Minari
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman

Best Actor

  • Anthony Hopkins – The Father as Anthony
  • Riz Ahmed – Sound of Metal as Ruben Stone
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom as Levee Green
  • Gary Oldman – Mank as Herman J. Mankiewicz
  • Steven Yeun – Minari as Jacob Yi

Best Actress

  • Frances McDormand – Nomadland as Fern 
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom as Ma Rainey
  • Andra Day – The United States vs. Billie Holiday as Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman as Martha Weiss
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman as Cassandra “Cassie” Thomas

Best Supporting Actor

  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah as Fred Hampton
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 as Abbie Hoffman
  • Leslie Odom Jr. – One Night in Miami… as Sam Cooke
  • Paul Raci – Sound of Metal as Joe
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah as William “Bill” O’Neal

Best Supporting Actress

  • Youn Yuh-jung – Minari as Soon-ja
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm as Tutar Sagdiyev
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy as Bonnie “Mamaw” Vance
  • Olivia Colman – The Father as Anne
  • Amanda Seyfried – Mank as Marion Davies

Best Original Screenplay

  • Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Judas and the Black Messiah – Screenplay by Will Berson and Shaka King; Story by Berson, King, Keith Lucas and Kenny Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Sound of Metal – Screenplay by Abraham Marder and Darius Marder; Story by Derek Cianfrance and D. Marder
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

  • The Father – Christopher Hampton and Florian Zeller, based on the play by Zeller
  • Borat Subsequent Moviefilm – Screenplay by Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja and Dan Swimer; Story by Baron Cohen, Hines, Nina Pedrad and Swimer; Based on the character by Baron Cohen
  • Nomadland – Chloé Zhao, based on the book by Jessica Bruder
  • One Night in Miami… – Kemp Powers, based on his play
  • The White Tiger – Ramin Bahrani, based on the novel by Aravind Adiga

Best Animated Feature Film

  • Soul – Pete Docter and Dana Murray
  • Onward – Kori Rae and Dan Scanlon
  • Over the Moon – Peilin Chou, Glen Keane and Gennie Rin
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon – Will Becher, Paul Kewley and Richard Phelan
  • Wolfwalkers – Tomm Moore, Stéphan Roelants, Ross Stewart and Paul Young

Best International Feature Film

  • Another Round (Denmark) in Danish – directed by Thomas Vinterberg
  • Better Days (Hong Kong) in Mandarin – directed by Derek Tsang
  • Collective (Romania) in Romanian – directed by Alexander Nanau
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia) in Arabic – directed by Kaouther Ben Hania
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina) in Bosnian – directed by Jasmila Žbanić

Best Documentary Feature

  • My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, Craig Foster and James Reed
  • Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp – Sara Bolder, Jim LeBrecht and Nicole Newnham
  • The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best Documentary Short Subject

  • Colette – Alice Doyard and Anthony Giacchino
  • A Concerto Is a Conversation – Kris Bowers and Ben Proudfoot
  • Do Not Split – Charlotte Cook and Anders Hammer
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Shueuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahali Allison and Janice Duncan

Best Live Action Short Film

  • Two Distant Strangers – Travon Free and Martin Desmond Roe
  • Feeling Through – Doug Roland and Susan Ruzenski
  • The Letter Room – Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • The Present – Ossama Bawardi and Farah Nabulsi
  • White Eye – Shira Hochman and Tomer Shushan

Best Animated Short Film

  • If Anything Happens I Love You – Michael Govier and Will McCormack
  • Burrow – Michael Capbarat and Madeline Sharafian
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Arnar Gunnarsson and Gísli Darri Halldórsson

Best Original Score

  • Soul – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard

Best Original Song

  • “Fight for You” from Judas and the Black Messiah – Music by D’Mile and H.E.R.; lyric by H.E.R. and Tiara Thomas 
  • “Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7 – Music by Daniel Pemberton; lyric by Celeste and Pemberton
  • “Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – Music and lyric by Rickard Göransson, Fat Max Gsus and Savan Kotecha
  • “Io sì (Seen)” from The Life Ahead – Music by Diane Warren; lyric by Laura Pausini and Warren
  • “Speak Now” from One Night in Miami… – Music and lyric by Sam Ashworth and Leslie Odom Jr.

Best Sound

  • Sound of Metal – Jaime Baksht, Nicolas Becker, Philip Bladh, Carlos Cortés and Michelle Couttolenc
  • Greyhound – Beau Borders, Michael Minkler, Warren Shaw and David Wyman
  • Mank – Ren Klyce, Drew Kunin, Jeremy Molod, Nathan Nance and David Parker
  • News of the World – William Miller, John Pritchett, Mike Prestwood Smith and Oliver Tarney
  • Soul – Coya Elliot, Ren Klyce and David Parker

Best Production Design

  • Mank – Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
  • The Father – Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Sroughton
  • News of the World – Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
  • Tenet – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best Cinematography

  • Mank – Erik Messerschmidt
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best Makeup and Hairstyling

  • Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Emma. – Laura Allen, Marese Langan and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash and Matthew W. Mungle
  • Mank – Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri and Gigi Williams
  • Pinocchio – Dalia Colli, Mark Coulier and Francesco Pegoretti

Best Costume Design

  • Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Emma. – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

Best Film Editing

  • Sound of Metal – Mikkel E.G. Nielsen
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Visual Effects

  • Tenet – Scott R. Fisher, Andrew Jackson, David Lee and Andrew Lockley
  • Love and Monsters – Genevieve Camailleri, Brian Cox, Matt Everitt and Matt Sloan
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan – Sean Andrew Faden, Steve Ingram, Anders Langlands and Seth Maury
  • The One and Only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez

Related posts

Hayden Christensen Akan Kembali Sebagai Darth Vader Dalam Siri Star Wars: Ahsoka

Kakimuvee

Trailer Ambulance: Jake Gyllenhaal & Yahya Abdul-Mateen II Terajui Filem Thriller Terbaru Michael Bay

Kakimuvee

Ryan Gosling Sertai Filem Barbie Dengan Membawa Watak Ken

Kakimuvee

Netflix Lancar Trailer Rasmi & Poster Terbaru “Red Notice”

Kakimuvee

Alec Baldwin Secara Tidak Sengaja Menembak Mati Sinematografer & Mencederakan Pengarah Di Set Penggambaran “Rust”

Kakimuvee

Trailer Uncharted Soroti Babak Yang Diambil Dari Permainan Video

Kakimuvee

Leave a Comment